دات نت نیوک

بگ هاوس یا بگ فیلتر

بگ هاوس یا بگ فیلتر یا فابریک فیلتر دستگاهی برای کنترل آلایندگی هوا است که ذرات معلق موجود در هوای خروجی از دستگاه ها و همچنین گازهای خروجی سمی را تصفیه می کند. نیروگاه ها، کارخانه های ذوب آهن و ریخته گری، تولید کننده های دارو، مواد غذایی، مواد شیمیایی و بسیاری دیگر از کارخانجات می توانند از این فیلترها برای تصفیه هوای خروجی خود استفاده کنند. این نوع فیلترها از اواخر دهه 1970 بعد از اختراع فیلترهای با قابلیت تحمل دمای زیاد(بیش از 170 درجه سلسیوس) به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. البته با پیشرفت تکنولوژی امروزه این فیلترها حتی دماهای بیش از 500 درجه را نیز تحمل می کنند.


اجزای تشکیل دهنده بگ هاوس

برخلاف رسوب دهنده های الکترواستاتیکی یا فیلترهای الکترواستاتیکی یا به اختصار الکترو فیلترها که کارایی آنها به شدت وابسته به نوع فرایند تولید و شرایط الکتریکی آن است، بگ هاوس ها کارایی بیش از 99 درصد دارند که این کارایی وقتی ذرات موجود در هوا ریزتر باشند افزایش نیز می یابد.

99%

انواع بگ هاوس

با توجه به نوع ذرات موجود در هوای خروجی و همچنین ماهیت کارخانه، فیلترهای موجود در بگ هاوس در زمان های مختلفی احتیاج به پاکسازی خواهند داشت. در صورتی که این پاکسازی صورت نگیرد افت فشار شدیدی که ناشی از گرفتگی محفظه های فیلترهاست اتفاق می افتد که کارایی فیلتر را به طور محسوسی کاهش می دهد. بگ هاوس ها از نظر نوع پاک کنندگی فیلترهای خود به سه دسته مختلف تقسیم می شوند. دسته اول مجهز به لرزاننده ای مکانیکی بوده که در فواصل مشخص فیلترهای درون محفظه را تکان داده تا غبارهای متصل به آنها تحت نیروی وزن خود به خروجی زیر محفظه انتقال یابند. دسته دوم به کمک جریان هوای معکوس ایجاد شده توسط فن تعبیه شده عمل غبار روبی را انجام می دهند و دسته سوم نیز به وسیله دمیدن هوای با فشار زیاد یا پالس جت عمل غبارگیری را انجام می دهند. هرکدام از این سه دسته برای نوع خاصی از صنعت که بستگی به نوع آلاینده ها و خواص فیزیکی و شیمیایی آنها دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین نوع گاز خروجی و آلاینده های موجود در آن و خواص آن نیز رابطه مستقیمی با جنس فیلترهای مورد استفاده در بگ هاوس دارد.