دات نت نیوک

برای ارائه عملکرد مناسب یک سیستم جمع آوری گرد و غبار، مهندسین باید سیستم را برای حفظ (4) پارامتراساسی طراحی، شامل موارد زیر طراحی و اجرا نمایند

 • جریان هوا

  بر مبنای متر مکعب در دقیقه اندازه گیری خواهد شد

 • سرعت جریان هوا

  که بر مبنای متر بر دقیقه اندازه گیری خواهد شد

 • فشار استاتیکی

  مقاومت استاتیکی

 • نسبت هوا به پارچه

  (A/C)

تغییرات در هر یک از این پارامترهای کلیدی سیستم منجر به تغییرات در عملکرد سیستم می شود. همه این چهار پارامتر شناور هستند و به طور مستقیم بر یکدیگر تاثیر می گذارند. تنظیم همه این پارامترها در سطح مناسب نیاز به مهندسی دقیق، محاسبات پیچیده و انجام فرآیند ارزیابی دارد.

جریان هوا (بر مبنای متر مکعب در دقیقه اندازه گیری خواهد شد)

واحد اندازه گیری: در واقع مقدار جابه جایی هوا در یک دقیقه با این واحد اندازه گیری می شود. اصطلاحات مرتبط دیگری نیز در این رابطه مورد استفاده قرار می گیرند که از آن جمله می توان به جریان هوای اسمی، جریان هوای واقعی و جریان هوای استاندارد اشاره کرد. اغلب غبارگیرها بر پایه میزان جریان هوا اندازه گیری و طبقه بندی می شوند به طور کلی، فضای بزرگتر و نقاط بارگیری بیشتر در سیستم نیاز به غبارگیر بزرگتر خواهد داشت. به هر حال، مجموع جریان هوای تولید شده توسط یک فن می تواند بر ایجاد تغییرات در ارتفاع، محدودیت های محدوده و اندازه سیستم طراحی شده و همچنین مقاومت در برابر جریان ایجاد شده توسط سیستم تاثیر گذارد.

پر واضح است که بدون جریان هوای كافي، منابع به اندازه كافي تغذیه نمي شوند. تهویه ضعیف به طور مستقیم سبب آسیب به تجهیزات، انتشار گازهای گلخانه ای، از دست دادن محصول مجتمع شده و محیط زیست خطرناک می شود (به ویژه در مواردی که از مواد قابل اشتعال یا مواد خطرناک استفاده شده باشد. جریان هوای پایین همچنین می تواند تأثیر منفی بر سرعت هوا، نسبت هوا به پارچه، و فشار خلاء، یا به عبارت دیگر تمام دیگر پارامترهای کلیدی طراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

سرعت جریان هوا (که بر مبنای متر بر دقیقه اندازه گیری خواهد شد.)، فشار استاتیکی (مقاومت استاتیکی)

سرعت جریان هوا یا فشار استاتیکی یا مکش در اینچ اساس کارکرد صحیح سیستم جمع آوری گرد و غبار است. فن سیستم باید مکش را به اندازه کافی تامین کند تا مواد را از نقطه یا نقاط جمع آوری از طریق کانال به داخل کیسه و سپس از طریق فیلتر ها و اگزوز خروجی خارج کند. برای انجام این کار بایستی مقاومت در برابر جریان ایجاد شده توسط فیلترها و خطوط لوله را از بین ببرد. برعکس، فشار استاتیک یا مقاومت استاتیک، پارامتریست که به اندازه گیری مقاومت تولید شده توسط کانال و فیلترها در بگ هاوس را اندازه گیری می کند.

بدون جریان هوای كافي، منابع به اندازه كافي تزريق نمي شوند. تهویه ضعیف به طور مستقیم سبب آسیب به تجهیزات، انتشار گازهای گلخانه ای، از دست دادن محصول مجتمع شده و ایجاد محیط زیست خطرناک می شود (به ویژه در مواردی که از مواد قابل اشتعال یا مواد خطرناک استفاده شده باشد. جریان هوای پایین همچنین می تواند تأثیر منفی بر سرعت هوا، نسبت هوا به پارچه، و فشار خلاء، یا به عبارت دیگر تمام دیگر پارامترهای کلیدی طراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

سرعت هوا و حداقل سرعت انتقال

سرعت هوا و حداقل سرعت انتقال: : سرعت هوا در داخل سیستم با متر بر دقیقه اندازه گیری می شود. سیستم باید با دقت طراحی شده تا سرعت هوا را در محدوده قابل قبول حفظ کند تا از دو مساله عمده جلوگیری کند. سرعت هوا به جریان هوا مربوط می شود که به شرح زیر است :

گرد و غبار در داخل کانال هوا ایجاد می شود زمانی که سرعت هوا کم است و باعث انسداد و تاثیر منفی بر جریان هوا و ایجاد تأثیر منفی بر عملکرد می شود.

نکته قابل توجه: سرعت بالای هوا می تواند به سرعت از طریق سایش (به ویژه گرد و غباری ساینده مانند فلزات، سرامیک و غیره) سوراخ ها را از بین ببرد و یا می تواند محصولات ظریف مانند محصولات فرآوری شده (غلات)، داروها و دیگران را تحت تأثیر قرار دهد البته نگرانی بیشتر سرعت هوای کم است که می تواند باعث ایجاد گرد و غبار در داخل کانال ها و منجر به ایجاد ضایعات ضعیف گرد و غبار در ورودی ها شود. برای جا به جایی یک گرد و غبار که در هوا معلق است؛ میزان فشار هوا باید بیشتر از حداقل سرعت انتقال برای آن محصول باشد. اگر قطر آن کمتر از حداقل سرعت در هر نقطه ای از کانال باشد، گرد و غبار شروع به راه رفتن یا خروج از کانال بر روی جداره آن می کند، در این حالت پس از مدتی گردها به شمع های بزرگ انباشته می شوند که سرانجام کانال را اصطلاحا خفه می کنند. این تجمع گرد و غبارها درون کانالها خطرات ایمنی زیادی را ایجاد می کنند. هنگامی که با یک منبع اشتعال (مانند جرقه یا جوش) ترکیب می شوند، سوخت های فراوانی برای آتش سوزی انفجاری و یا انفجار قابل اشتعال فراهم می کنند که می تواند در سراسر سیستم پخش شوند از همین روی این گرد و غبارها به طور مداوم باید توسط سیستم جمع آوری گرد و غبار به پایین به پایین جریان یابند تا به جمع کننده گرد و غبار منتقل شوند. علاوه بر این، این تجمع ها در نهایت می توانند خیلی بزرگ شوند که کانال بر اثر وزن اضافه فرو می افتد.

نسبت حجم گاز به کل پارچه استفاده شده در بگ هاوس است. ابتدا محاسبه کل قسمت فیلتر هر فیلتر را با محاسبه کل فیلتر محفظه (محدوده قطر x 3.14 x طول ÷ 144 [برای تعداد اینچ در یک فوت مربع] = منطقه پارچه) و سپس بر اساس این عدد تعداد کل کیسه ها در جمع کننده مشخص خواهد شد. حال باید مقدار جریان هوا را از سیستم بیرون بیاورید و آن را با کل مساحت پارچه فیلترها محاسبه کنید تا نسبت هوا به پارچه شما محاسه شود.

نکته قابل توجه: برای جداسازی گرد و غبار از جریان هوا، دستگاه باید به تعداد کافی دارای فیلتر باشد. همچنین گفتنی است همانطور که هوای بیشتری را از طریق همان تعداد فیلتر پمپ می کنید، کارایی مجموعه کاهش می یابد. حفظ نسبت هوا به فیلتر و تأمین هوای متناسب با فبلتر باعث می شود تا بگ هاوس با حداکثر کارایی کار کند و بیش از 99.9 درصد از همه ذرات گرد و غبار را که از آن عبور می کنند، جمع آوری کند. برای اکثر سیستم ها، هر چیزی که کمتر از بهره وری حداکثری باشد، باعث انتشار گازهای فراوان، نقض مقررات آلودگی و ایجاد محیط خطرناک برای کارگران و همسایگان خواهد شد.

قرار دادن تمام 4 متغیر در کنار هم و طراحی سیستم شما

اکنون که ما در مورد 4 مولفه کلیدی طراحی صحبت کردیم، ملاحظه می فرمایید که نحوه طراحی یک سیستم جمع آوری گرد و غبار متناسب با کارخانه و صنعت مورد نظر به طوری که تمام این 4 پارامتر را در محدوده قابل قبول محاسبه نماییم به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

باید تأکید نماییم که علی رغم اینکه این محاسبات را در بالا توضیح داده ایم انجام این فرآیند نیازمند دانش فنی و تجربه اجرایی خاصی است چرا که کوچکترین اشتباه تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت و برآورد هر کدام از مولفه ها نیازمند استفاده از تجهیزات خاص و دقیق خواهد بود.

اقدام بعدی ما با عنوان: فرایند طراحی برای سیستم جمع آوری گرد و غبار بگ هاوس شما خواهد بود؛ ان شاالله